Leasing czy wynajem długoterminowy?

Zastanawiasz się nad leasingiem auta? A może planujesz wynajem długoterminowy? Przedstawimy Ci korzyści płynące z obu tych rozwiązań i będziesz mógł sam wybrać co dla Ciebie jest najlepszą opcją!

Porównanie wynajmu długoterminowego oraz leasingu

Pisząc o leasingu mamy na myśli jego normalną formę, czyli finansowania wraz z wykupem samochodu po zakończeniu umowy. Leasing występuje w 2 wariantach: leasingu operacyjnego i finansowego.

Wynajem długoterminowy to również leasing operacyjny tylko że zazwyczaj bez wykupu samochodu. Wynajem długoterminowy może występować w różnych odmianach, np.: Full Service Leasingu, czy choćby w formie, która w kraju  staje się bardziej popularna pod nazwą „auto w abonamencie”.

Zalety i wady?

Biorąc pod uwagę wynajem długoterminowy a wzięcie auta w leasing najłatwiej, z punktu widzenia klienta, byłoby napisać o plusach i minusach każdej z opcji. Jednak do tego podejdziemy najbardziej indywidualnie Szybko jednak okaże się, że to co jest plusem dla danego przedsiębiorcy może być minusem dla innego. Dlatego przedstawimy porównanie obu form finansowania z informacją dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie leasing, a dla kogo wynajem długoterminowy.

Wkład własny?

Przeważnie firmy leasingowe wymagają, wkładu własnego od klientów, aby przystąpić do umowy – około 10-20%. Należy nadmienić, że są także leasingodawcy, którzy oferują finansowanie z czynszem inicjalnym, np.: 1%. Natomiast przy wynajmie długoterminowym wpłata własna zazwyczaj nie jest wymagana.

Z wykupem czy bez?

Jest to główna różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowego. Po zakończeniu leasingu przeważnie jest możliwość wykupu samochodu za jego symboliczną wartość, np.: 1%.
W przypadku wynajmu, po zakończeniu kontraktu samochód jest najczęściej zwracany do finansującego. Wykupienie jest teoretycznie możliwe, ale za wysoką opłatą, która została wcześniej oszacowaną przez finansującego wartość.

Swoboda lub ograniczenia w użytkowaniu samochodu

Klient, który wybierze leasing z wykupem ma większą swobodę związaną z eksploatacją samochodu. Co prawda leasingodawcy teoretycznie narzucają w umowie pewne ramy postępowania, to jednak leasingobiorca w praktyce dysponuje przedmiotem jakby był jego właścicielem. Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego, kiedy samochód będzie zwracany do finansującego, obowiązują ścisłe procedury odnośnie choćby przeglądów, braku możliwości modyfikacji czy tuningu. Po zakończeniu kontraktu samochód musi być w dobrym stanie, jedynie z normalnymi śladami użytkowania, typowymi dla jego wieku i przebiegu.

I właśnie przebieg samochodu to prawdopodobnie największe ograniczenie związane z wynajmem długoterminowym. W oparciu o deklarowany roczny przebieg, finansujący kalkuluje wysokość raty i wartość rezydualną samochodu. Przekroczenie narzuconego limitu będzie wiązało się z koniecznością dopłaty – niestety nie działa to w drugą stronę. Nie można liczyć na zwrot nadpłaty jeżeli klient nie wyjeździ zadeklarowanego kilometrażu.

Dla kogo leasing?

Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą za minimalną kwotę nabyć samochód po zakończeniu umowy. Dodatkowo pozwala na większą swobodę użytkowania pojazdu, na przykład przez brak narzuconego limitu kilometrów.

Dzięki wymaganej wpłacie własnej leasing staje się dostępny w procedurach uproszczonych, np.: dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność.

Jeżeli porównamy wyłącznie koszty finansowe (bez kosztu usług dodatkowych), to często  okazuje się, że po zsumowaniu leasing jest zauważalnie tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących sobie wygodę i gotowych za to trochę więcej zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna pozwala pokryć wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu (prócz paliwa).

Nie ma również problemu z poszukiwaniem nabywcy w przypadku chęci pozbycia się auta po zakończonej umowie – co dla wielu osób jest bardzo dużym udogodnieniem.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z produktów jest lepszy. Każdy z nich jest inny i przygotowany pod innego klienta. Sami musicie ocenić jakie rozwiązanie będzie bardziej odpowiednie.

Dodaj komentarz