WIG20 to polski indeks giełdowy

Jaka spółka dominuje na Giełdzie Papierów Wartościowych?

WIG20 to polski indeks giełdowy, w skład, którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kto zdominował I kwartał 2020 roku i jest obecnie najbardziej wartościową spółką? KGHM? PZU? A może PGE? Nic z tych rzeczy, największe krajowe spółki zostały pokonane przez CD Projekt!

Globalny sukces polskiego producenta gier komputerowych

CD Projekt istnieje na rynku od 1994 roku. Marka na przestrzeni lat przechodziła pomniejsze kryzysy i świętowała sukcesy związane z ciepłym przyjęciem wydanych gier. Prawdziwy przełom nastąpił za sprawą serii gier o Wiedźminie. Pierwsza z nich nie odnotowała co prawda międzynarodowego sukcesu, ale część druga i trzecia jak najbardziej. Szczególnie Dziki Gon sprawił, że marka CD Projekt stała się rozpoznawalna na zagranicznym rynku gier komputerowych. Od roku 2010, spółka CD Projekt jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

CD Projekt na polskiej giełdzie

Ogromny sukces Wiedźmina 3 sprawił, że akcje spółki po raz pierwszy w historii przekroczyły granicę 100 złotych. Jak się okazało, był to dopiero początek marszu na pozycję lidera. Zawirowania z opóźnioną premierą Cyberpunka 2077 tylko chwilowo osłabiły notowania spółki. Po ciepłym przyjęciu zwiastunów, w których podano do publicznej informacji, że jednym z głównych bohaterów gry będzie postać odgrywana przez Keanu Reeves’a, akcje spółki poszybowały w górę. Nawet globalny kryzys spowodowany pandemią koronawirusa nie osłabił pozycji spółki.

CD Projekt liderem w indeksie WIG 20

Aktualnie, spółka CD Projekt jest liderem na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Za jedną akcję musimy zapłacić ponad 350 PLN, a wartość wszystkich akcji jest wyceniana na ponad 40 miliardów złotych. Pod względem wartości akcji, tylko dwie spółki przewyższają CD Projekt. Są nimi PKN Orlen oraz spółka CCC. Na ten moment, spółka CD Projekt jest jednak niekwestionowanym liderem na parkietach GPW. We wrześniu 2020 roku odbędzie się premiera gry Cyberpunk 2077. Jeśli zostanie ona ciepło przyjęta przez graczy, cena akcji może ponownie ruszyć w górę. 

Dodaj komentarz